NAVRCHOLU.cz

Vše o koronaviru COVID-19

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují onemocnění u lidí a zvířat s různým stupněm závažnosti. Koronavirus může způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS) či infekci MERS. Z čínského města Wu-chan se v prosinci 2019 začal šířit nový typ koronaviru označovaný SARS-CoV-2. Způsobuje nemoc COVID-19. Virus se na člověka přenesl z divokých zvířat, podobně jako v případě jiných koronavirů. Za zdroj nákazy je označováno wuchanské tržiště, kde se kromě mořských plodů prodává právě divoce žijící zvěř.Koronavirus není běžná sezónní chřipka. Chřipka se šíří rychleji, má kratší inkubační dobu, ale pravděpodobnost úmrtí při nákaze koronavirem je čtyřicetkrát vyšší, a to ve všech věkových kategoriích. Inkubační doba u koronaviru je zhruba 14 dní. Tedy ode dne nakažení do propuknutí prvních příznaků uplynou celé dva týdny. Horečka a suchý kašel se projevují hned na počátku onemocnění, zhruba po týdnu se obvykle přidává ještě dušnost.

Prevence před onemocněním

Protože se nemoc mezi lidmi přenáší stejně jako chřipka nebo SARS a MERS kapénkovou nákazou, dají se proti jejímu šíření použít roušky a respirátory. Roušky jsou vhodné pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili. Před nákazou mohou ochránit respirátory třídy FFP3. Při kýchání, smrkání a kašlání je potřeba použít kapesník, který se hned po použití vyhodí.

Nejvíce dbejte na důkladnou hygienu. Myjte si ruce pokaždé, kdy cestujete po blízkém okolí. Nezapomeňte ani na základní hygienické návyky, jako jsou mytí rukou před a během vaření, po návštěvě toalety, po kontaktu se zvířetem. V domácnosti pravidelně uklízejte a větrejte. Mimo to také dbejte na důkladné očištění nakoupených potravin. Pokud jste na veřejnosti, nekašlete do dlaní, ale do rukávu či do předloktí. Během pohybu po okolí, či v městské hromadné dopravě si nesahejte do obličeje. Vyvarujte se hodně zalidněným místům. Pokud nosíte ochrannou roušku, ujistěte se, že mezi rouškou a obličejem není mezera, a nepoužívejte ji opakovaně.

Příznaky koronaviru

Inkubační doba infekce podle dosavadních zkušeností trvá až čtrnáct dní. Síla příznaků bývá různá, podobají se běžným projevům respiračních chorob. Podle zkoumání Světové zdravotnické organizace (WHO), jejíž experti sledovali nakažené v Číně, patří mezi nejčastější příznaky horečka (88 %), suchý kašel (68 %), dýchavičnost (18 %), únava, bolest v krku, migrény a bolesti svalů (14 %). Mezi méně časté symptomy pak patří zimnice (11 %), závratě a zvracení (5 %) nebo průjem (4 %). Naopak rýma příznakem nákazy koronaviru není.

Podle WHO se doba léčení pohybuje mezi třemi a šesti týdny, přičemž 5 procent všech pacientů s koronavirem potřebuje umělou plicní ventilaci, dalších 15 procent nemocných pak musí dýchat vysoce koncentrovaný kyslík. Podle dosud známých informací má nemoc až v 80 procentech případů lehký průběh. Komplikace se nejčastěji objevují u seniorů či chronicky nemocných, kteří také patří do rizikových skupin. Žádné dítě do deseti let nezemřelo, naopak v generaci nad 65 let věku je to kolem 8 procent a nad 80 let dokonce 15 procent.

Léčba a očkování

Ani očkování, ani léčba přímo proti tomuto viru zatím neexistuje. Světová zdravotnická organizace ale uklidňuje, že se dá léčit množství symptomů této nemoci. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních pacientových potřeb. V těžkých případech pomáhají pacientům s dýcháním či okysličováním krve přístroje, aby se zmírnila námaha plic a srdce.

Běžná antivirotika nejsou v boji proti viru SARS-CoV-2 účinná. Jako nejlepší kandidát pro léčbu wuchanského koronaviru se podle WHO nicméně jeví lék zvaný remdesivir, který před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences, v jehož čele stojí Čech Tomáš Cihlář. Látku lékaři už krátce zkoušeli na pacientech nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, kde ale testy následně zastavily. Podle studií citovaných Světovou zdravotnickou organizací nicméně remdesivir zabíral také na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru.

Očkování proti novému koronaviru by mělo být hotové v řádu týdnů, což tvrdí tým izraelských vědců z Galilejského výzkumného ústavu, který na vakcíně pracuje. Po nezbytném testování by pak mohlo být k dispozici do několika měsíců. Vlády by ale musely registrační proces výrazně urychlit. Většina expertů se domnívá, že vhodné očkování bez vedlejších účinků se na trhu neobjeví dříve než do 18 měsíců.

Mýty o koronaviru

Existuje lék

Neexistuje. Testuje se několik přípravků, ale u žádného nebyla doposud prokázána účinnost a neexistence vedlejších účinků. Výzkum nového koronaviru ale postupuje nesmírně rychle, každý den na toto téma vzniká několik desítek vědeckých studií.

Proti koronaviru zabírají antibiotika

Nezabírají. Antibiotika jsou určena na bakteriální onemocnění

Pomáhají babské rady: kouření, tradiční bylinková léčba, česnek, samoléčba

Po internetu, zejména na sociálních sítích a v řetězových mailech je podobných nepravdivých informací mnoho. Proti viru však zatím neexistuje účinná léčba a Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že tyto metody naopak mohou být škodlivé (kouření).

Proti koronaviru ochrání pití alkoholu

V žádném případě. Alkoholové přípravky (cca 70 % a vyšší obsah alkoholu) jsou pouze účinnou dezinfekcí povrchů a rukou.

Covid-19 je jako chřipka

Není, je vážnější. Chřipka se šíří rychleji, má kratší inkubační dobu, ale pravděpodobnost úmrtí při nákaze koronavirem je čtyřicetkrát vyšší, a to ve všech věkových kategoriích.

Stačí si pořádně mýt ruce a nosit roušku

Nestačí. Důležitá je i hygiena v domácnosti či na pracovišti. Doba, po níž jsou viry nacházející se mimo živého hostitele stále infekční, se velmi liší podle různých povrchů. Podle studie německých vědců publikované v The Journal of Hospital Infectionmůže virus přežít 4 až 5 dní, například na papíru či kovu. Na hliníku podle vědců virus přežívá zhruba 8 hodin, na plastu dokonce až 9 dní.

Situace a opatření v ČR

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl 17. března na 383. Zatím tři lidé se z nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, vyléčili. Vláda zavedla přísnější opatření, aby zabránila šíření nákazy, a podobná omezení zavádí i další země Evropy i světa.

Od 11. března byla zrušena na neurčitou dobu výuku na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách. Mateřské školy naopak plošně uzavřeny nebudou, některá města ale rozhodla o jejich uzavření.

Vláda přijala další mimořádné preventivní opatření s cílem zamezit šíření nákazy koronaviru v ČR. Od soboty 14. března 2020 do 24. března 2020 se uzavírají veškeré obchody s výjimkou prodejen potravin, hygienického a drogistického zboží, lékáren a výdejen zdravotnických prostředků, paliv a pohonných hmot, brýlí a kontaktních čoček, výpočetní a telekomunikační techniky, spotřební elektroniky a výrobků pro domácnosti, tabákových výrobků, malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, novin a časopisů, služeb prádelen a čistíren a prodeje přes internet a dalšími vzdálenými prostředky.

Ve stejném období platí také zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování a stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb či vězeňských zařízení. Zavřeny zůstanou také provozovny stravovacích služeb, které jsou umístěny v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující 5 000 m2. Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovny stravovacích služeb, například na provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo na prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny, a to bez časového omezení.

Dále platí od pondělí 16. března do úterý 24. března omezení volného pohybu osob. To se nevztahuje na cesty do zaměstnání, k výkonu podnikání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Zákaz není uvalen na cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí. Netýká se ani pobytu v přírodě nebo parcích. Omezení se nevztahuje na veřejnou hromadnou dopravu, služby pro obyvatele včetně zásobování, rozvážkovou službu nebo veterinární péči.

Situace ve světě

Počty nakažených koronavirem stále narůstají po celém světě. Počet nemocných překročil v úterý 17. března 180 tisíc a Covid-19 má celosvětově přes 7000 obětí. Necelá polovina nakažených se vyléčila. Evropské země i další státy po celém světě zavádějí přísnější opatření ve snaze bránit šíření koronaviru. Zavírají hranice, školy a ve městech nákupní střediska či restaurace a bary. Zatímco v Číně se denní nárůst nakažených trvale snižuje, v jiných evropských, ale i asijských zemích naopak infikovaných přibývá.

Ze 182 tisíc případů nákazy je stále téměř 96 tisíc nemocných, 87 tisíc se vyléčilo a 7174 zemřelo. Statistici ale upozorňují, že pravděpodobně nejsou známy skutečné počty nakažených, pouze těch potvrzených. Zhruba 90 tisíc stále nakažených má podle odborníků lehký průběh nemoci, přes šest tisíc lidí je v kritickém stavu. Jde přibližně o šest procent nemocných. Covid-19 se dál šíří, počty nakažených i mrtvých rostou každým dnem a zatím se nákazu nedaří zastavit.

Česku patří v žebříčku států dle počtu nakažených 23. místo. Ve statistikách stále vede Čína, kde už ale nemocných rapidně nepřibývá. Na druhém místě je Itálie (téměř 28 tisíc nakažených a přes 2100 obětí), na třetím Írán (skoro 15 tisíc nakažených a přes 850 mrtvých).

 


Použité zdroje:

https://special.novinky.cz/covid-19/

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/koronavirus-cina-priznaky-lecba-mapa-wu-chan-vakcina-umrtnost-italie-prevence_2002280600_eku

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kazdy-treti-nakazeny-koronavirem-ma-suchy-kasel-aneb-jak-poznat-priznaky-92272

https://tn.nova.cz/clanek/koronavirus-v-cislech-pocet-nemocnych-a-uzdravenych-prehled-po-zemich.html